lukas2

Cez ružové okuliare

Jeseň moja milovaná a plná farieb :)

Moje najobľúbenejšie ročné obdobie je jednoznačne jeseň. Prečo? Dôvod je všade okolo nás, pozrime na tie krásne polia, lesy, to množstvo farieb, ktoré nám príroda dala. Tohtoročná úroda nám dopriala samé výborné suroviny z ktorých môžeme čokoľvek vymyslieť do nášho každodenného jedalníčka.

Spestrime si toto obdobie zeleninou a ovocím, ktoré nám dodajú veľa vitamínov a posilnia tak našu obranyschopnosť. uroda2

uroda

Mojou najobľúbenejšou je cvikľová šťava s mrkvou a pomarančom. Okrem tejto skvelej mňamky som vyskúšala aj jablkovú s mrkvou, pomarančom a zázvorom. 

stavy2

Cvikľová šťava

Ingrediencie: (cca 2l šťavy)

  • 3-4ks veľkej červenej repy
  • 6-7ks mrkvy
  • 5-6 pomarančov (aby neboli veľmi suché, skôr tie viac vodnaté – kyslejšie)

cviklova_stava

Jablková šťava

Ingrediencie: (cca 2l šťavy)

  • 1-1,5kg jabĺk
  • 3-4ks mrkvy
  • 3-4ks pomarančov
  • 2-3cm zázvoru (prelisovaný – napr. ja ho lisujem ako cesnak)

jablkova_stava

Postup snáď ani písať nemusím :) ten, kto má odšťavovač si jednoducho všetky suroviny mixne a ak sa vám vytvorí veľa peny, precedíte ju.

Skladovanie sa odporúča v chladničke a doba záruky je približne 1-2dni (ak vám dovtedy ostane :) )

Pitie šťavy uprednostňujem ráno..najprv sa napijem čistej vody a ešte pred raňajkami vypijem pohár šťavy. Z mojich skúseností, nie je dobré aby ste pili napr. 2l šťavy naraz. Čo je ale veľmi dôležité, aby ste vždy po šťave doplnili dostatok čistej vody. Ak tak neurobíte, môže sa stať, že budete mať menšie závrate a bolesť hlavy (na to tá voda!).

Pri odšťavení získate schopnosť absorbovať stovky živín, antioxidantov a enzýmov, ktoré poskytnú vašemu telu obrovskú nutričnú podporu – väčšiu než akékoľvek iné jedlo. Výhodou/nevýhodou je aj fakt, že šťavy neobsahujú vlákninu, preto sa vám úžitočné vitamíny dostanú do tela a krvného obehu oveľa rýchlejšie. Najlepšie sa hodia uhorky, zeler, jablká, mrkva, fenikel, ananás, pretože z nich dostanete veľa tekutín. Na “nakopnutie” rada pridávam 2-3cm zázvoru, alebo môžete použíť citrón, či limetku.

Veľmi prospešné sú aj čistiace účinky zo šťavy. Skvelo poslúži na prečistenie organizmu. Takže ak sa vám niekde povaľuje mrkva, či jablko, neváhajte a urobte niečo pre seba v podobe šťavnatých sezónnych štiav :)

stavy

Zdieľaj...Share on FacebookPin on PinterestEmail this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>