13.jpg3

Panini

Na tieto skvelé panini som narazila na beerfeste, tu v Bratislave. S kamoškou sme sa ten večer rozhodli namiesto piva ochutnať domáce vínko z Modry. Nebolo to jediné čo sme vyskúšali a neodolali sme tejto pochúťke – panini. 
Príprava Vám zaberie pár minút, môžete ich použiť na raňajky, malý obed, či nabaliť si ich na nejaký ten trip. 
Potrebujeme: (2 malé bagetky)
 • 1 veľká bageta (najlepšia je celozrnná a chrumkavá)
 • bazalkové pesto
 • 1-2 hrste rukoly
 • 4-5 cherry rajčín
 • syr 
 • 4-5 čiernych olív 
Bagetku prekrojíme na 2 časti a každú časť prekrojíme na polovice. Pre chrumkavejšiu chuť použijeme hriankovač. Jednu polovicu bagetky natrieme bazalkovým pestom. 

Pridáme ostatné ingrediencie a jeme koľko vládzeme :) 

Zdieľaj...Share on FacebookPin on PinterestEmail this to someone

6 Comments

  1. Oh yes, I love my panini maker and use it often. I ayalws make a ton of pesto in the Summer – freezer is still full from last year – but it’s great to enhance cheese and veggies in a sandwich, and of course on pasta or a spoonful to garnish a bowl of soup.I will try TJ’s lemonade – and by the way, their Ciabatta bread is fabulous for making the paninis!!Have you tried their Goat Brie? My favorite cheese – have to stock up every couple of weeks as the store is not close by.Love the glasses – love everything you do Cindy – so keep playing house!!

 1. Hello friend!
  Panini is one of my favorite food. I don´t like rocket, but in this recipe I love her! Goat cheeses are best but goat brie I have not tried, but in the future we’ll try!
  At home we also annually pesto, but will last us a few months, because we eat it quickly :)

  1. Oh yes, I love my panini maker and use it often. I alyaws make a ton of pesto in the Summer – freezer is still full from last year – but it’s great to enhance cheese and veggies in a sandwich, and of course on pasta or a spoonful to garnish a bowl of soup.I will try TJ’s lemonade – and by the way, their Ciabatta bread is fabulous for making the paninis!!Have you tried their Goat Brie? My favorite cheese – have to stock up every couple of weeks as the store is not close by.Love the glasses – love everything you do Cindy – so keep playing house!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>